Fogalom: Bájitalnak nevezzük azt a folyadékot, amely érzelmileg, fizikailag és értelmileg megváltoztat egy élőlényt! Kivétel bájital az, amely növényeket, természeti képződményeket változtat meg!
Kellékek: Üst, késkészlet, keverő eszköz (a farúd nem ajánlatos, mert magába szív más főzet anyagát és a főzetünk tönkremegy!), a főzetünkhöz való alapanyagok.
Bájital előkészítés: A legtöbb növényt termeszteni kell! Nem minden hozzávaló terem meg kertünkbe! (kivétel a vadfokhagyma, mert ha északi fekvésű házunk, akkor a hagyma kinő!) A legjobb megoldás, ha megvásároljuk a bájitalboltokba a legmegfelelőbb növényeket, állati kellékeket! Mindig fontos, hogy a bájitalhoz való növényi/állati kellékeket megfelelő hőmérsékletű helyen tároljuk! Az üst fenekének vastagságától is függ! Ha erős főzetet készítünk, az üst feneke széttörhet, vagy szétrobbanhat! Tehát nem szabad farúdat, vékony fenekű üstöt, rossz helyen tárolt kellékeket használnunk!
Levek sűrűsége: A levek sűrűsége a megfelelő adagolástól függ! Netán ha egy bájitalnál az adagolásra igen ügyelnünk kell, akkor nem önthetünk többet, vagy kevesebbet a kiszabottnál, mert a főzetünk balul sül el! Az ezüstkéssel felvágott növényi/állati kellékek több levet eresztenek, mert az átlagos kések nem erre specializálódtak!
Színek és szagok: Minden főzet receptjébe le van írva, hogy milyen tevékenységre milyen színt ölt magára, milyen szagot áraszt magából! Ezek leginkább a keverésektől függenek PL.: Élő-halál eszenciája !
Bájital elkészítés: A bájitalokat csoportokba soroljuk:
MK: Mérgek
VBI: Veszélyeztetett Bájitalok
KSZ: Kártékony Szerek
GYKI: Gyenge Kábító Ital
GYB: Gyógyító Bájital
EB: Erősítő Bájital
SZF: Szerencse Főzetek
SZB: Szerelmi Bájitalok
SZSZ: Szépségi Szerek
ÉB: Érzelmi bájitalok
FF: Fizikai Főzetek
NVB: Növényekre Vonatkozó Bájitalok
Ezeket tömören csoportokra oszthatjuk. Ezekbe a csoportokba a megfelelő bájitalfajok vannak téve:
1.csoport: Szerelmi-érzelmi, szépségi és fizikai szerek: SZB, SZSZ, ÉB, FF
2.csoport: Mérgek- kártékony hatású kábitalok: MK, VBI, KSZ, GYKI
3.csoport: Gyógyító és erősítő bájitalok, növényekre vonatkozó szerek: GYB, EB, NVB
Szerelmi és érzelmi bájitalok közt a különbség, hogy a szerelmi bájitalok (SZB) magunkhoz csábítjuk a kiválasztott személyt. Az érzelmi bájitalokkal (ÉB) viszont a barátságát kapjuk, vagy kedvét másítjuk meg!
A szerelmi bájitalok közt az Amortentia bizonyul a legerősebb szerelmi bájitalnak
Amortentia:
Az Amortentia a világ legerősebb szerelmi bájitala. Sajátosan fényes gyöngyházszínű és jellegzetes spirálisan felszálló gőzű főzet! Igazi szerelmet nem ébreszt, csak erős megszállottságot az illető iránt akit először meglát! Legtöbbször a lányok használják. Ám ezt a főzetet nem könnyű elkészíteni.
Hozzávalók:
<!-- /* Font Definitions */ @font-face {font-family:"Monotype Corsiva"; panose-1:3 1 1 1 1 2 1 1 1 1; mso-font-charset:238; mso-generic-font-family:script; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:647 0 0 0 159 0;} /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:595.3pt 841.9pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} -->
Ashwinder tojás (a főzet legfontosab hozzávalója), 1/2dkg Valeriána, 1 kg holdkőpor, 7 szál Vélahaj, 2 db mandragóragyökér és 9db levél, kristálytiszta esővíz, (ha biztosra a karunk menni, akkor rakjunk bele egy csipet hajtincset, körmöt vagy hámló bőrt magunkról)
Elkészítés:
A holdkőpor felét szórjuk bele a főzet aljába! A valeriána szálakat (2) tűzzük bele a főzetbe! Az esővízzel töltsük meg az aljáig és várjuk, meg míg a valeriána szálak kiadják magukból a lét! Ekkor gyorsan vegyük ki őket, mert altató hatású is lehet! (a valeriána szálak leve úgy jelenik meg, hogy a szürke por a vízben élénk vörössé válik) Ezután rakjunk bele 3 szál Vélahajat! Ekkor a főzetünk kékké válik! Most már a por leülepedett az aljára az üstnek! Kavarjuk fel ezt és rakjunk tüzet az üst alatt! A füst, ami felszáll most lila. Aprítsuk fel és rakjuk bele a mandragóra gyökereket az üstbe! Az esővízzel töltsük meg teljesen az üstöt! Ekkor a füst rózsaszínné változik. Keverjük a főzetet az óramutató járásával ellentétes irányba, vagy épp az ellenkezőbe, ha még nem múltunk el 17 évesek! Addig keverjük intenzíven, amíg el nem fárad a kezünk! Ekkor a főzet ezüsté változik és a gőz fehérré. Már spirálisan száll fel, de még nem teljes a főzet! Az ashwinder tojsok hélyát és tartalmát egyesével óvatosan pottyantsuk bele a főzetünkbe! Ekkor válik főzetünk gyöngyházszínűvé!
Bájitaltan II.
Eszközök:
Üst
Készülhet rézből, ónból, bronzból. Ha meg van bűbájolva lehet kompakt (könnyebben hordozható) vagy önkeverő (a kisebb darabok nem égnek le az üst aljára). Ezek a segédvarázslatok eleinte nem voltak. Sok baj keletkezett belőle PL.: lyukas üstfenék, üstrobbanás.
Fiola
A kész bájitalokat szokták fiolába tárolni, a tetejét bedugaszolják és lepecsételik, így tartalma később is használható.
Mérleg
Egyik serpenyőjébe egy ismert, másikba egy ismeretlen anyagot raknak. Ha a súly lefelé billen, akkor több mint 1 kg. Ha a súly felé, akkor kevesebb, mint 1 kg. A rosszul kimért bájital-hozzávalók sok katasztrófához vezettek régebben. Vannak olyan hozzávalók, melyeknek nem kell pontosan kimérni a súlyát és mennyiségét
Élő-Halál Esszenciája:
Hozzávalók: üröm, aszfodéloszgyökér, mákonybab, macskagyökér és valeriána. Ez egy különösen erős altató bájital. Itt nem kell foglalkozni a hozzávalók kimérésével! Csak pár dolgot kell kiszámolni!